Roboty chirurgiczne
pro-pianoforte.pl
Nie są jeszcze stosowane na szeroką skalę, ale coraz częściej trafiają do szpitali. Mowa o robotach chirurgicznych wykonujących operacje. Sam zabieg na ludzkim ciele wykonuje robot, ale jest on sterowany komputerowo (i tu kolejne wielkie znaczenie informatyki dla medycyny).
Chirurg nie musi już stać wielu godzin w niewygodnej, pochylonej pozycji i wydatkować dużej ilości siły i energii, może siedzieć wygodnie za konsolą i przy pomocy manipulatorów trzymanych w rękach wysyłać swe polecenia do komputera, który steruje robotem. Lekarz może wykonywać dużo bardziej obszerne ruchy, gdyż komputer i tak przetworzy je odpowiednio, wyeliminuje możliwe drżenie rąk i przekaże bardzo precyzyjne dane robotowi. Komputer, co istotne, odbiera i przetwarza wszystkie dostępne dane, a więc nie tylko polecenia lekarza, ale również sygnały pochodzące od robota oraz z ciała operowanego pacjenta.
Zastosowanie robotów chirurgicznych ma jednak niebywale duże znaczenie, nie tylko dla samych lekarzy, ale i dla pacjentów. Narzędzia chirurgiczne przymocowane do ramion robota wnikają w ciało pacjenta przez niewielkie (zaledwie kilkumilimetrowe) otwory umiejscowione w czaszce, klatce piersiowej lub powłokach brzusznych. Powoduje to mniejszą utratę krwi w trakcie zabiegu, mniejsze blizny pooperacyjne oraz krótszy czas rekonwalescencji.
Pacjent szybciej wraca do domu oraz swych codziennych obowiązków.