Nieruchomości - dziedziczenie
Odziedziczenie nieruchomości to zawsze odrobina radosci, jednak aby w pełni czerpać satysfakcje z spadku trzeba przejść przez prawne procedury prowadzące do jego rzeczywistego posiadania. Kodeks cywilny normuje kwestie dziedziczenia w obszernych przepisach, z którymi warto się zapoznać zanim rzeczywiście rozpoczniemy swoją droge do ostatecznego otrzymania własności.
Kwestie prawne w kilku krokach
Istnieją dwa sposoby dziedziczenia. Pierwszym z nich jest dziedziczenie nieruchomości poprzez zapisany testament. Kiedy nie został on sporządzony pozostaje dziedziczenie ustawowe. Według niego spadkobierców może być kilku i każdy z nich otrzyma określoną przepisami część. Jednakże nic nie jest tak proste jakby mogło się wydawać.
Nalezy rozpocząć postępowanie o nabycie spadku. Ostatecznie to sąd decyduje jak zostanie on podzielony. Ponieważ musi zbadać testament. Badanie to polega na ustaleniu kto powinien zostać spadkobiercą majątku. Jesli istnieje testament, sąd nie orzeknie innej osoby niż ta jaką wskazał spadkodawca. W przypadku, gdy tego dokumentu nie ma zostanie dokonany wspomniany podział. Aby doszło do sądowego rozpatrzenia trzeba skierować wniosek.
Ważnymi dokumentami będą również akty stanu cywilnego spadkobierców i sam akt zgonu spadkodawcy. Decyzja sądowa zostanie wydana w postaci wniosku. Później rozpoczyna się postępowanie podatkowe. Toczy się ono przed Urzedem Skarbowym, z którym spadkobiercy mają obowiazek rozliczyć się po miesiącu od powstania tego obowiązku. Wyróżnia sie trzy grupy podatkowe. Do pierwszej zalicza się:
- małżonka
- wstępnych i zstępnych
- rodzeństwo
- zięcia, synową i teściów
Do drugiej grupy należą:
- zstępni rodzeństwa
- małżonkowie rodzeństwa i małżonkowie rodzeństwa małżonków
- zstępni i ich małzonkowie oraz małżonkowie pasierbów
Trzecią grupę podatkową stanowią pozostali inni nabywcy spadku. Ostatnim przystankiem na drodze prawnej będzie postepowanie wieczystkoksięgowe.
Odbywa się ono po zapłaceniu należnego państwu podatku od nabytej nieruchomości. Jego celem jest dokonanie odpowiedniego zapisu w księdze wieczystej przypisanej do odziedziczonego lokum. Ponownie udajemy się z wnioskiem o dokonanie zmian do sądu. Kiedy okaże się, że nigdy wczesniej dla przedmiotu anszego padku nie prowadzono żadnej księgi wieczystej trzeba natychmiast zareagować. Należy w takiej sytuacji wnieść drugi wniosek o stworzenie takiej księgi. Ponieważ nie mozna jej nie posiadać. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej przejść przez wszystkie, wyżej wymienione formalności.
Niestety będzie to kosztowało poświęcenia czasu oraz pieniędzy. Jednak zapewni nam spokojne użytkowanie nabytej nieruchomosci bez obaw, że ją stracimy w zamian za ignoracje litery prawa.